Ribu Lūzumi: Ko Jūs Par tiem Jāzina
Ribu Lūzumu Iemesli
Ribu lūzumi var notikt dažādos apstākļos – no autoavārijām līdz ikdienišķām aktivitātēm kā dejas. Traumu ārste Sarmīte Dūze norāda uz vairākiem gadījumiem, kad notiek ribu lūzumi. Visbiežāk tie notiek pie gados vecākiem cilvēkiem, kuriem var būt līdzsvara traucējumi. Tādi cilvēki bieži nokrīt mājās, atsitoties pret galda stūri vai citiem priekšmetiem. Arī aktīvi sportisti nav pasargāti – dažkārt dancotāji, kas ceļ partneres, vai pat emociju uzplūdumos, var salauzt ribas.
Kā Ribu Lūzumi Ietekmē Ķermeni
Ribu lūzumi rodas ne tikai pašu ribu lūzumos, bet arī skrimšļa daļā, kur skrimslis savienojas ar krūškaulu. Pagājšā daļā lauzto ribu lūzumi ir sarežģītāki, jo tie var ietekmēt iekšējos orgānus, piemēram, plaušas vai aknas. Ja lūzumi ir atklāti vai ir citi ievainojumi, var tikt ietekmēta elpošana, un pacientam var būt nepieciešama nekavējoties medicīniskā palīdzība.
Akūtais Vēlmes Pārsvarā – Sāpes
Sāpes ir viens no galvenajiem simptomiem, kas pavada ribu lūzumus. Sāpes var ilgt pat līdz trim mēnešiem, un tām ir tendence pastiprināties mazākajos kustības procesos. Ribu lūzums ievaino nervus un izraisa asinsizplūdumus, kas papildus kairina apkārtējos muskuļus. Tas nozīmē, ka ne tikai lūzums kā tāds ir sāpīgs, bet arī krūškurvis atbild uz ikdienas kustībām ar sāpēm.
Diagnostika un Izmeklējumi
Sākumā traumatologs veic rentgena izmeklējumus. Tas ir nepieciešams, lai noteiktu lūzuma veidu un apjomu. Rentgena izmeklējumos ārsts var arī pārbaudīt, vai nav šķidruma plaušās – kas ir saistīts ar iekšējiem orgāniem. Gadījumā, ja lūzuma gadījumā ir skarti organi, pacients tiek nosūtīts uz slimnīcu. Jairdersistenci nespēj atklāt ar reizenos izmeklējumiem, jāveic atkārtots rentgens, un 10. dienā ir svarīgi izmeklēt, vai nav radušās komplikācijas.
Kāpēc Sāpes Ir Tik Izteiktas?
Ribu lūzumu sāpīgums ir saistīts ar nervu struktūrām, kas apņem ribas. Katra nerva kairinājums var izraisīt intensīvas sāpes. Turklāt, resnā plēve ap ribām satur daudz nervu galu, tāpēc, kad šī zona tiek traumatizēta, sāpes ir ļoti izteiktas. Ribu moblitāte apgrūtina dziedināšanas procesu – mēs normāli elpojam, kas pastāvīgi kairina bojāto vietu.
Dzīšanas process
Ribu lūzumi parasti dziedē 6 nedēļu laikā, bet tas var atšķirties atkarībā no cilvēka veselības stāvokļa un vecuma. Ir ļoti svarīgi ievērot pareizu guļšanas pozīciju un mēģināt neizdarīt liekas kustības, lai nesabojātu sadzīšanas procesu. Pusguļus stāvoklis ir ieteicams vismaz trīs nedēļas, kamēr ar vienu lauztu ribu pietiks nedēļas.
Neaizmirstiet par Medikamentu Izvēli
Lai samazinātu sāpes, traumatologi izraksta pretsāpju medikamentus. Dažādu medikamentu kombinācijām ir jāatbilst individuāli. Daži pacienti atklāj, ka bezrecepšu zāles ir efektīvākas nekā recepšu zāles. Ribu lūzumu ārstēšanai ieteicams iepirkt ribu jostu, bet elastīgās saites var kaitēt.
Ievērojiet Citas Veselības Trous
Cilvēkiem, kam bijuši daudzi lūzumi vienā gadā, ieteicams konsultēties ar ģimenes ārstu par kaulu blīvuma pārbaudi. Jebkādi citi ilgi nepazudīs simptomi, piemēram, sāpes vai diskomforts, jāuzrāda ārstam. Tas var liecināt par nopietnāku situāciju.
Rūpīgs Katra Posma Uzraudzība
Esmu cerējusi, ka uz šī raksta pamata Jūs iegūsit labāku izpratni par ribu lūzumiem un to ietekmi uz cilvēka veselību. Pelēkā zona var ievērojami sarežģīt dziedināšanu un radīt papildu riskus. Šī informācija ir svarīga ikvienam, kurš vēlas saprast traumu sekas un nepieciešamību pēc atbilstošas medicīniskās aprūpes.